در حال بارگذاری ...
 • ایرنا

  دولت مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از بیمه درمان را پس می دهد

  بیمه گذارانی که در 6سال گذشته بابت خدمات بیمه درمان وتکمیلی درمان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اند می توانند بر اساس حکم دیوان عدالت اداری و بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، آن را بازپس گیرند.

  به گزارش سه شنبه تارنمای سندیکای بیمه گران، بر اساس بخشنامه ای از سوی سازمان امور مالیاتی که در سال 90 ابلاغ شد تاکنون بابت خدمات درمانی و تکمیلی درمان از بیمه گذاران مالیات دریافت می شد که بر اساس رای جدید دیوان عدالت اداری، پرداخت کنندگانی که در این مدت و از زمان اجرای بخشنامه یاد شده در صورتحساب هزینه های درمانی مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کرده اند، می توانند با مراجعه به سازمان امور مالیاتی آن را مطالبه کنند.
  سازمان امور مالیاتی مهر ماه سال 90 خدمات درمانی را در صدر بخشنامه معافت مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد اما در سطر آخر همان بخشنامه، خدمات درمانی را از معافیت مستثنا اعلام کرد و بر آن مالیات بر ارزش افزوده اعمال داشت.
  این موضوع در سال های گذشته همواره مورد سوال بود که چرا با وجود صراحت در بند 9 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده و اعلام انواع دارو، لوازم مصرفی، خدمات درمانی، توانبخشی و حمایتی در زمره موارد مشمول معافیت مالیاتی، این نوع مالیات از بخش درمان اخذ می شود.
  این مشکل با طرح شکایت یک دستگاه دولتی به دیوان عدالت اداری کشیده شد و سرانجام در تابستان گذشته دیوان، به ابطال استثنای ذکر شده در بخشنامه سازمان امورمالیاتی رای داد؛ رئیس سازمان امور مالیاتی، این حکم دیوان عدالت اداری را ابتدای مهر ماه برای اجرا ابلاغ کرده است.
  مطالب مرتبط

  خبرگزاری مهر

دبیرکل سندیکای بیمه‌گران خبر داد؛قول مساعد لاریجانی برای حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه
  خبرگزاری مهر

  دبیرکل سندیکای بیمه‌گران خبر داد؛قول مساعد لاریجانی برای حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه

  دبیرکل سندیکای بیمه گران درباره پیگیری های صورت گرفته درباره موضوعات بیمه ای لایحه بودجه سال ۹۷ از دیدار با رییس مجلس برای حذف مالیات بر ارزش افزوده خبر داد.

  |

  نظرات کاربران